Stadnina Koni Huculskich
w Nielepicach

Zobacz jak pracujemy

2018.04.17, 17:34

Prace w Stadninie są oczywiście związane głównie z codziennym karmieniem koni, organizacją ich pastwisk w lecie, gromadzeniem pasz, zabiegami zoohigienicznymi, szkoleniem koni do pracy w siodle oraz w zaprzęgach. Jest jednak  wiele prac związanych ze stałym podnoszeniem standardu pomieszczeń i otoczenia, remontami, przygotowaniami do różnych imprez turystycznych. I głównie te prace pragniemy ukazać naszym Czytelnikom.

1.  Zdecydowana większość obiektów Stadniny jest zbudowana z drewna. Trzeba więc pozyskać surowiec w lasach, obrobić go ośnikami i piłą, a następnie wbudować.


2.  Część stanowisk, gdzie konie oczekują na siodłanie, jest utwardzonych, by można było utrzymać właściwą higienę dla koni oraz dla jeźdźców. Stanowiska te znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie zadaszonej wiaty dla koni, wraz z siodlarnią.


3.  Dbamy także o place do gier i zabaw dla dzieci. Plac zabaw dla dzieci powstał przy współpracy z Bractwem „Dziejawa”, które także organizuje w Stadninie wiele imprez i pokazów dla dzieci.


4.  Remontujemy zniszczone i uszkodzone obiekty we własnym zakresie. Przykładem jest stara kuźnia, zniszczona poważnie w czasie silnej burzy. Jak widać udało się nie tylko przywrócić jej dawny blask, lecz także zmienić funkcję, na … bardziej turystyczną.


5.  Przygotowujemy we własnym zakresie nielepickie smakołyki na targi turystyczne, pokazy i imprezy. Zarówno wędliny, sery, marynaty, pieczywo, a także smaczne nalewki wykonujemy wg własnych receptur.
6.  Wobec braku własnego reproduktora, sprowadzamy młode źrebaki (osdadki) ze znakomitej Stadniny Koni Huculskich w Polanie (Bieszczady), które następnie musimy odchować, „ucywilizować” i przygotować do pracy. Ten proces trwa minimum 3 – 4 lat.