Stadnina Koni Huculskich
w Nielepicach

Nasza stadnina

2017.09.17, 04:20

Historia

Pierwsze konie huculskie pojawiły się w Nielepicach jesienią (23 październik) 1993 r. Były to ogierki "Wołoch" i "Wrzos". Kolejne konie pojawiały się już od wiosny 1994 r (Wierchowyna, Wesołka, Wyrwa, Wilczyca, Wydra, Wołoch) i wiele, wiele innych. W 1996 r. dokonano w SKH Gładyszów zakupu ogiera "FANT", który dał rzeczywisty początek własnej hodowli.


Hodowla

Co prawda, pierwszy źrebak w Stadninie (klaczka "Luba", (po Litmirz, Wyrwa), była następstwem zakupu zaźrebionej w Polanie "Wyrwy", lecz już kolejne źrebaki pochodziły po własnym ogierze "Fant". 
W nielepickiej Stadninie zastosowano rzadki, lecz już sprawdzony w Polanie, bezstajenny, tabunowy odchów koni. Konie przez cały rok były pozbawione stajni, przebywały razem, w jednym tabunie. Z czasem odłączono z tabunu młode klacze (córki Fanta) oraz wałachy. Taki system odchowu udało się utrzymać do 2007 r. w którym nastąpiły istotne ograniczenia obszarowe Stadniny oraz konieczność zamknięcia "Fanta" w boksie. Nie powiodły się, niestety, próby wyhodowania kolejnych ogierów, ewentualnych następców "Fanta", bowiem zarówno "Gamrat" jak i "Płochacz" (źrebaki zakupiono w SKH w Iwkowej) przekroczyły wyraźnie wymiar zoometryczny obowiązujący w rasie huculskiej, jak i wykazywały niskie libido. Żaden z potomków tych ogierów nie wykazał się niczym szczególnym. 
"Fant" pozostawił w Stadninie wiele znakomitych potomków, zarówno klaczy, jak i ogierków. Do najwybitniejszych należały klacze: "Wisienka,", "Lawenda", "Oksana", "Palinka", "Wanta II", "Sandra", "Niezapominajka". Licencję ogierów uzyskały "Nicpoń" "Wakant" oraz "Sajgon", a wiele wałachów pochodzących od "Fanta" (Weron, Sułtan, Primo, Wielokropek, Nojon, Likier) zaznaczyło swą obecność w zawodach sportowych oraz w rajdach długodystansowych.Kierunki działalności Stadniny.

Hodowla koni, to nie jedyny kierunek działalności Stadniny. Prowadzimy rekreację konną, naukę jazdy konnej od podstaw, użytkowanie koni w zaprzęgach, a także w hipoterapii. Dużą atrakcję, szczególnie dla dzieci i młodzieży, stanowią zajęcia edukacyjno-rekreacyjne, na których naszych najmłodszych Gości zapoznajemy z kulturą ludową, dawnymi, zapomnianymi już zawodami i czynnościami wykonywanymi we wsiach. Przybliżamy młodzieży naturalny, rodzimy świat roślin i zwierząt, uczymy możliwości korzystania z darów przyrody. Wykorzystując fakt posiadania co najmniej kilkunastu koni przygotowanych do jazdy wierzchem i w zaprzęgach, organizujemy letnie i zimowe obozy jeździeckie. Stadnina wielokrotnie uczestniczyła w pokazach konnych organizowanych zarówno na jej terenie, jak gościnnie. Do najważniejszych wydarzeń, w jakich uczestniczyła Stadnina, zaliczyć należy udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Huculskiej (2011 r) oraz w II Festiwalu Kultury Huculskiej w Krakowie (2009 r), udział w Międzynarodowym Championacie Koni Huculskich w Klikowej (2006 r), pokazy konne na krakowskich Błoniach, Rynku Głównym, pod Wawelem oraz pod Zamkiem w Ojcowie. Niemal od początku działalności Stadniny, prowadzimy "szkółkę jeździecką", w której ćwiczy szczególnie utalentowana młodzież. Wielu "absolwentów" naszej "szkółki" uzyskało już uprawnienia instruktorów jeździeckich.

Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach utrzymuje wiele kontaktów zagranicznych. W 20.. r) była gospodarzem Międzynarodowego projektu p.n. "Hucuł, konik mały, wielki sercem", w którym wzięła udział młodzież z Polski, Niemiec, Słowacji i Węgier. Nasi jeźdźcy startowali (z sukcesami) w zawodach "Ścieżki huculskiej" w Sihle (Słowacja) oraz Szigetcsep (Węgry). Od wielu lat trwają serdeczne kontakty ze Szkołami Hodowli i Użytkowania Koni we Francji (Noyant de Touraine, Saint Fleur).


Sukcesy, nagrody i wyróżnienia.

W czasie swej działalności, Stadnina odnotowała wiele znaczących sukcesów. Konie hodowane w Stadninie uzyskiwały nagrody na Przeglądach Hodowlanych organizowanych przez Okręgowy Związek Hodowców Koni w PSO w Klikowej (Wydra, Wyrwa, Wierchowyna, Niezapominajka). Trzykrotnie (pod rząd) wygrywały Raciechowicki Rajd Długodystansowy w klasie koni małych (Sułtan, Wigor, ......) wygrywały w konkursach "Ścieżki huculskiej" w Gładyszowie (Wigor), a także zajmowały wysokie miejsca w eliminacjach do Ogólnopolskiego Championatu Użytkowego w Gładyszowie (Wisienka, Lawenda, Gamrat, Sułtan, Oksana, Wampur, Primo).

Dwukrotnie (20.. i 20..) wyróżniono nas w Plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski, w kategoriach "Chata z klimatem" oraz ".....", a w 2015 r. zostaliśmy, wraz z 14 jeszcze Ośrodkami Jeździeckimi z Małopolski laureatem I nagrody w kategorii "Chata z klimatem". Aktualnie, ten produkt turystyczny z Małopolski, bierze udział w Konkursie Internetowym na "Najlepszy Produkt Turystyczny" w Polsce.